neděle 16. prosince 2012

Můj první halový akrobat - Predator (Potensky) - díl 5.

Před týdnem jsem jej dodělal, ale popsat, co vše jsem dělal jsem stále nestíhal a tak se pokusím dokončit seriál o stavbě právě nyní. V minulém díle jsem zalepil vzpěry křídla a ovládací páky. Jeden by řekl, že je již prakticky vše hotovo. Nicméně někdo tak nezručný jako já měl před sebou ještě dlouhou cestu, která započala v sobotu ráno a skončila v pondělí večer. Nejprve jsem si hrál s motorovou přepážkou. Nejspíš jsem ji udělal úplně špatně, ale nějak jsem si nevěděl rady jak jinak. Tak jsem ji vyrobil jako sendvič z překližky 0,8mm, balzy 3mm a opět překližky 0,8mm. Výsledek se mi osobně líbí, bohužel bude pro pravé halaře těžký. Pro mě pár gramů, které budou plus při létání venku. Při napasování na trup a na motor se ukázalo, že je vyosení celé trochu nahoru, proto jsem upravil usazení, aby vyosení bylo opravdu v nule, přesně jak hovoří návod.



Po usazení motorového lože jsem na motor napájel regulátor. Motor jsme použil Turnigy 2204-14T. Jedná se o 19g motor ze zlaté řady, s kterou mám velice dobré zkušenosti a pro tento model by měl být dostačující.  Jako regulátor jsem zvolil Turnigy Plush 6A, který bude dost na hraně vzhledem k motoru, ale uvidíme, zda zátěž na hranici vydrží.


Před montáží motoru návod uvádí výrobu podvozku. Já to prohodil a nestalo se rozhodně nic špatného. Podvozek je z 2mm uhlíkových tyčí a koleček, které jsem stejně jako zbytek zakoupil v internetovém obchodě Hobbyking.






Následujícím krokem byla instalace serv VOP a SOP. Jako serva jsem zvolil stejně jako u křidélek 9g serva HXT-900. Jedno mi chybělo a tak jsem byl nucený koupit pár serv v Hobbyking. V té době však prodávali nějakou sérii, která měla černou barvu převodů. Již na diskuzích jsem o těchto servech s černými převody četl spoustu negativních příspěvků. Všechny hovořily o velice špatné kvalitě, kmitání serv a podobně. Bohužel, ačkoliv jsem všechna serva kontroloval na servo testeru, tak i já narazil na vadný kousek, který po montáži začal vykazovat kmitání v oblasti neutrálu. Člověka pěkně naštve, když se taková věc projeví až po přilepení serva a natažení nití. Po instalaci serv jsem tedy natáhl pro ovládání VOP a SOP kevlarové nitě a nastavil jejich vypnutí.








Po té již nezbývali nic jiného, než namontování 1mm uhlíkových tyčí jako náhony pro křidélka a pak také vzpěry pro pro výškovku z té samé uhlíkové tyčky průměru 1mm.










Tímto jsem ukončil víkendové práce. Ono, když u toho intenzivně vaříte pro svou rodinu chutný žvanec, není moc šance to stihnout rychleji. V pondělí jsem jel rovnou z práce do modelářské prodejny vyzvednout vhodné vrtule GWS 8x4.3 slowflyer a gumové O kroužky pro jejich uchycení. Po té jsem urovnal veškerá vedení, vyvážil těžiště pomocí baterie Zippy Flightmax 350mAh 2S. Baterii uchycuji pomocí malých suchých zipů. Velice mě překvapilo, že když jsem celé letadlo postavil, tak i bez baterie vyšlo těžiště naprosto přesně, takže baterie je umístěna také přesně v něm. Váha celého letadly vyšla na 160g vč. baterie. Vzhledem k tomu, že jsem na RCAlbu vysledoval, že jej tam postavili ve váze 157g, tak si myslím, že je to výsledek výborný. Koneckonců jsem použil velká těžká serva, nikde jsem extra nešetřil, neodlehčoval, nezkracoval vodiče. Samozřejmě, současné halové modely jsou váhově někde úplně jinde, ale jako první pokus to považuji za vcelku úspěch. Nyní mě čeká zálet, který provedu venku, jelikož do haly si ještě rozhodně netroufám.



Žádné komentáře:

Okomentovat